filiżanki porcelanowe

Jak dbać o serwisy porcelanowe, by służyły nam dłużej?

Serwisy z porcelany to nie tylko piękna zastawa stołowa, ale często także dekoracja domowych gablot i pamiątka rodzinna. Delikatność porcelany oraz jej zdobień wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby cieszyć się nią długie lata. Istotny jest nie tylko właściwy sposób czyszczenia, ale także przechowywania. W tym artykule znajdziesz praktyczne rady, w jaki sposób prawidłowo dbać o porcelanę.

Podstawowe zasady pielęgnacji porcelany

Porcelana wykonana jest z kruchego materiału, dlatego należy się z nią obchodzić delikatnie. Podstawą pielęgnacji jest więc odpowiedni sposób jej przechowywania – poszczególne elementy serwisu warto przełożyć serwetką, aby uniknąć obić. Jeśli porcelana wystawiona jest w reprezentacyjnym miejscu, należy zetrzeć z niej kurz przy pomocy suchej miękkiej ściereczki lub specjalnej miotełki. Nie powinna natomiast być wystawiona na promienie słoneczne, gdyż ozdobne malowidła mogą wyblaknąć. Istotne jest także, aby zdobionej porcelany nie używać w mikrofalówce ani nie wystawiać na różnicę temperatur, ponieważ grozi to jej pęknięciem.

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

Zasada jest prosta – porcelanę można myć w zmywarce wyłącznie wtedy, kiedy jest na niej odpowiednie oznaczenie producenta. Ozdobna porcelana jest jednak na tyle delikatna, że w większości przypadków nie jest to możliwe. W jaki więc sposób ją czyścić? Oto najważniejsze zasady:

  • zastawę myj w plastikowej misce wyłożonej ścierką – dzięki temu nie obije się o zlewozmywak,
  • użyj ciepłej wody oraz delikatnego detergentu; w przypadku starej lub zdobionej porcelany sprawdzi się zimna woda i sok z cytryny,
  • korzystaj wyłącznie z miękkiej gąbki, aby nie zarysować serwisu,
  • trudny do mycia osad usuń mokrą szmatką i sodą oczyszczoną.