sztućce

Jak prawidłowo układać sztućce? Podpowiadamy :)

Organizowanie przyjęcia jest zadaniem trudnym, zwłaszcza jeśli chcemy, aby wszystko wypadło znakomicie. Oprócz stworzenia listy gości i ustalenia jadłospisu, należy zadbać o przygotowanie stołu.

O czym należy pamiętać, przygotowując stół na przyjęcie?

Bardzo ważnym elementem pięknego przyjęcia jest pięknie nakryty stół. Jeśli na przygotowanie go przeznaczona będzie odpowiednia ilość czasu i zadbamy o każdy szczegół, to możemy uzyskać niepowtarzalny klimat. Pierwszym zadaniem jest nakrycie stołu obrusem, ułożenie zastawy oraz postawienie świec i kwiatów. Cała zastawa powinna być ułożona w taki sposób, aby ułatwić spożywanie dań. Niezwykle ważne jest ustalenie typu przyjęcia. Od tego, jaki charakter będzie ono miało, zależy ułożenie zastawy. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku organizacji obiadu, a inaczej w przypadku popołudniowej kawy czy kolacji. Jeśli już zostanie ustalony charakter spotkania i jadłospis i wiemy, w jakiej kolejności będą podawane poszczególne dania, to pozostaje odpowiednie ułożenie zastawy.

Dlaczego ułożenie sztućców ma znaczenie?

Przed nakryciem stołu bardzo ważną czynnością jest przygotowanie sztućców, tylko wtedy całość będzie dobrze się prezentować. Eleganckie i dobre jakościowo sztućce można nabyć w Salonie Porcelany Beata Górka. Na pięknie nakryty obrusem stół układana jest zastawa, którą przygotowuje się w odwrotnej kolejności do spożywania posiłków. Sztućce, które będą używane do pierwszego dania, powinny być ułożone z brzegu, natomiast te do ostatniego dania tuż przy talerzu. Nad talerzem powinny znajdować się sztućce deserowe. Widelczyk powinien znajdować się poniżej łyżeczki. Niektórym może się wydawać, że ułożenie sztućców jest tylko nieistotnym dodatkiem. Jednak to nieprawda, ponieważ to właśnie szczegóły mają wpływ na dobrze przygotowaną uroczystość. Prawidłowe ułożenie sztućców pokazuje, że traktujemy gości z wielkim szacunkiem, a zignorowanie podstawowych zasad dotyczących odpowiedniego nakrycia stołu może zostać odebrane jako niedbałość.