szklaneczka do Whisky

Jak dobierać szkło do poszczególnych rodzajów trunków?

Jeśli chodzi o podawanie alkoholi, to zawsze warto robić to w odpowiednich typach szkła. Czym powinno charakteryzować się to ostatnie, aby pozwalało jak najlepiej wydobyć aromat oraz smak trunku? Oto najważniejsze rodzaje szkła i ich dopasowanie do konkretnych typów alkoholi.

Kieliszki do wina

Jedną z podstaw jest prawidłowy wybór kieliszków do win. W przypadku najbardziej klasycznego czerwonego, kieliszki do niego przeznaczone wyróżniają się dużym rozmiarem, a także pękatą czaszą. Nie jest to przypadek: dzięki temu wydobywa się pełnia aromatów, co jest kluczowe, aby doświadczyć szerokiej gamy doznań.

Jeśli natomiast chodzi o wino białe, szkło powinno wyróżniać się bardziej smukłym kształtem i nieco dłuższą nóżką. Sprzyja to m.in. zachowaniu odpowiedniej temperatury trunku.

Szkło do Whisky

Jednym z najpopularniejszych rodzajów szkła do takiego trunku jest szklanka typu rock glass, czyli niska i szeroka, a także z grubym dnem. Tutaj budowa również nie jest przypadkowa, gdyż dzięki niej większa powierzchnia trunku ma kontakt z powietrzem, co sprzyja uwalnianiu się aromatów i zapachów.

Ciekawym wyborem jest też snifter do whisky, czyli charakterystyczny kieliszek z tulipanową czaszą. Dzięki budowie aromat jest kumulowany tuż u wylotu kieliszka, co sprawia, że degustacja trunku jest jeszcze przyjemniejsza.

Szkło do piwa

W naszym kraju dużą popularnością cieszy się także piwo, które można spożywać na wiele różnych sposobów. Najbardziej charakterystyczny jest oczywiście kufel, który dobrze trzyma chłód trunku. Wiele zależy jednak od tego, jaki rodzaj piwa jest spożywany. Do lagerów i pilznerów najlepiej sprawdzi się szklanka na nóżce, czyli pokal. Natomiast Snifer to idealne rozwiązanie dla bardziej aromatycznych piw, a weizen (zwężony na dole i rozszerzający u góry) to wariant pozwalający na dłuższe utrzymanie piany.

Jak widać szkło do trunków to wiele różnych rodzajów. Nic dziwnego, chodzi bowiem o to, aby pozwolić na pełne rozwinięcie aromatów i tym samym cieszenie się z doznań związanych ze spożywaniem alkoholu.