porcelana

Wszystko co warto wiedzieć o bawarskiej porcelanie Rosenthal

Zastawy porcelanowe są używane zarówno do serwowania posiłków na co dzień, jak i do uczczenia ważnych wydarzeń w życiu rodziny, czy też świąt. Wszystko zależy od charakteru wybranej porcelany, jej stylu i sposobu wykończenia. Niewątpliwie królową wszystkich zastaw porcelanowych jest bawarska porcelana Rosenthal. Zobaczmy, co czyni ją tak wyjątkową i jednocześnie niezwykle pożądaną mimo upływu setek lat odkąd pojawiła się ona na polskich stołach?

Bawarska porcelana Rosenthal estetyka i elegancja z końca XIX wieku

Wytwórnia porcelany Rosenthal znana jest na całym świecie. Początki wytwórni sięgają XIX wieku, kiedy to powstał zakład zdobienia białych wyrobów porcelanowych w Erkersreuth w Bawarii, który szybko przerodził się w przedsiębiorstwo produkujące luksusowe naczynia zdobione i tzw. porcelanę figuralną. O profesjonalizmie i jednocześnie niespotykanym wcześniej kunszcie firmy świadczy fakt,  że z wytwórnią Rosenthal współpracowało do lat 90. XX wieku ponad 1000 artystów, architektów, malarzy i dizajnerów z całego świata.

Porcelana Rosenthal sztuka XX wieku

Sukces zapewne leży w dwutorowości produkcji, przez co produkty firmy mogły trafić zarówno na stoły arystokracji i szlachty, a z czasem również do domów zwykłych ludzi.

Dość ważnym działem produkcji wyrobów z porcelany były zastawy nawiązujące designem do największych dzieł malarskich na świecie. Porcelana z Bawarii to sztuka i forma wyrazu. Jej wyroby są nie tylko zaskakujące formą, ale również kreatywne, będące ozdobą wnętrza samą w sobie, pozwalają stworzyć świadome kolekcje przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych jak wazony, świeczniki, które podkreślą charakter i umiłowanie do sztuki właściciela, nadając wnętrzom elegancji.

Najsłynniejsze zestawy porcelanowe Rosenthal

W przypadku porcelany użytkowej na uznanie zasługują zastawy w wersji  dekorowaną motywem klasycznej róży – Sanssouci Ramona, czy też serwis Sanssouci Elfenbein Gold – utrzymany w tonacji kości słoniowej. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompletów porcelany Rosenthal jest serwis Biała Maria, który pierwotnie został zaprojektowany dla żony założyciela firmy.