porcelana

Fakty i mity o porcelanie

Porcelana jest znana od tysięcy lat wysoko ceniona. Materiał, z którego wykonywane są elementy zastawy stołowej, wazony i ozdobne przedmioty, wyglądają pięknie. Naczynia porcelanowe są ozdobą każdego stołu, świadczą o elegancji i wyjątkowości. Serwis obiadowy i kawowy o wyjątkowym zdobnictwie jest przeznaczony na specjalne okazje. Obiad, kawa, herbata, deser, smakują w nim wyśmienicie.  Prawdziwa porcelana do dziś jest ceniona za swoją wyjątkowość. Wysokiej jakości produkt jest śnieżnobiały. Nadruk bywa ręczny lub maszynowy. Rozpoznajemy ją po szczególnym dźwięku, przy delikatnym uderzeniu np. łyżeczką jest wysoki. Salon Porcelany we Wrocławiu oferuje wyjątkowe serwisy obiadowe i kawowe. Od długiego czasu krążą jednak fakty i mity na porcelany i dlatego spróbujemy rozwiać plotki.

Fakty:

Fajans to rodzaj ceramiki – powstaje z zanieczyszczonego kaolinu. Wyglądem przypomina delikatną porcelanę, choć jest cięższy od porcelany.

Porcelana pochodzi z chin – została wynaleziona w Starożytnych Chinach. Produkowano ją z białej glinki i kamienia. Była ręcznie zdobiona i do dziś uznawana jest za wyjątkową.

Ręcznie wyrabiana – jest doskonałej jakości, żeby nie powiedzieć, arcydziełem. Nie tylko jest produkowana, ale też zdobiona ręcznie platyną, a nawet złotem.

Wyjątkowy smak herbaty – do dziś Anglicy piją herbatę w porcelanowych filiżankach, bo smakuje wyśmienicie.

Poprawia smak potraw i napojów – wyrób ma bardzo gładką powierzchnię, dzięki czemu nie wnikają w nią żadne substancje. Czujemy tylko smak potrawy i napoju.

Mity:

Porcelana nie przepuszcza światła – jeśli weźmiemy filiżankę lub talerz pod światło, będą prześwitywać. Jeśli nie, to oznacza, że jest to zwykły fajans.

Nie myjemy w zmywarce – naczynia możemy wkładać do maszyny, bo są wytrzymałe i nic się z nimi nie stanie.

Nadaje się do użytku od święta – jeśli będziemy się obchodzić z naczyniami ostrożnie, możemy z niej korzystać nawet codziennie.

Krucha i delikatna – porcelana jak każdy wyrób szklany może się stłuc, ale w rzeczywistości jest stosunkowo twarda i odporna mechanicznie, więc nie musimy obawiać się o uszkodzenia.