Porcelana – Vista Alegre

Fabryka porcelany Vista Alegre została założona w 1824 roku w Ilhavo , na terenie dystryktu Aveiro w centralnej Portugalii. Założycielem firmy, twórcą idei produkcji porcelany był przedsiębiorca i mecenas sztuki Joao  Ferreira PintoBasto. Zaledwie po pięciu latach od powstania manufaktury w 1829 roku Vista Alegre uzyskała tytuł Fabryki Królewskiej. Doceniono jakość i walory artystyczne porcelany jak również sukces przemysłowy.

Historia firmy przez blisko 200 lat istnienia jest ściśle związana z tradycją i kulturą Portugalii. Perfekcyjnie łączy rzemieślnicze mistrzostwo z zaawansowaną technologią produkcji i innowacyjnym wzornictwem. W dekoracjach porcelany znajdziemy motywy pejzaży, kwiatów, motyli z dodatkiem złota i platyny. Już w XIX wieku wiele kolekcji porcelany Vista Alegre prezentowanych było na wystawach w stolicach ówczesnej Europy.

Od 2001 roku Grupa Vista Alegre (producent porcelany, fajansu i kamionki) po połączeniu z Grupą Atlantis (producentem szkła i kryształów) stała się największym portugalskim koncernem w produkcji porcelany, szkła i kryształów.

Vista Alegre jest oficjalną marką w rezydencji prezydenta Portugalii Porcelanowe zastawy są używane na oficjalne okazje w Białym Domu, w ambasadach wielu krajów na całym świecie. Serwisy zdobią stoły Królowej Elżbiety II (Wielka Brytania), Króla Juana Carlosa (Hiszpania), Królowej Beatrycze (Holandia) , prezydenta Brazylii.

Vista Alegre zaprosiła do współpracy wielu sławnych projektantów których nazwiska są marką samą w sobie. Christian Lacroix, Brunno Jahara, Karim Rashid, Bartek Mejor (polski projektant!) czy Beatriz Lamanna i wielu innych.

Christian Lacroix urodził się 16 maja 1951 roku we Francji w miejscowości Arles. Swą niezwykłą wrażliwość wyniósł z dzieciństwa, stąd też zamiłowanie do Prowansji, kultury śródziemnomorskiej i bardzo bogatego wzornictwa. Już jako mały chłopiec na pytanie kim chce być w przyszłości, odpowiadał zdecydowanie: „Christianem Diorem”. Jego nazwisko w bardzo krótkim czasie od otwarcia w 1987 roku Domu Mody stało się symbolem luksusu i elegancji. Przez kolekcje projektanta przewija się cała gama różu, czerwieni, pomarańczy i żółci często komponowanych z bardziej „ciężkimi akcentami” czerni, złota i platyny.

Christian Lacroix i Vista Alegre – te dwie marki premium o światowej sławie połączyła miłość do piękna i perfekcji wykonania .

Parada Motyli (org. Butterfly Parade) – patrząc na nią można odnieść wrażenie rzeczywistej, trójwymiarowej parady różnokolorowych motyli. Dodatek złota i platyny daje możliwość łączenia jej z inną dekoracją SOL Y SOMBRA. Tu z kolei Christian Lacroix połączył pasiaste czarno-białe akwarele z elementami złota. Innym elementem łączącym obie kolekcje jest motyw motyla pojawiający się np. wewnątrz kubka lub na spodniej stronie talerza. Wszystko to świadczy o wielkiej wrażliwości na szczegóły.

Kolekcje te można określić jako luksusowe, odważne, zabawne, intrygujące. Christian Lacroix  w niezwykle wyrafinowany sposób pokazuje jak mieszać style, formy i dekory.

Brunno Jahara urodził się w 1979 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Brazylijskim i na Instituto Universitario di Architettura w Wenecji rozpoczął pracę w Fabrica Design Departament. Założył studio designu Jahara Studio działające w Sao Paulo i Rio de Janeiro.

Dla marki Vista Alegre zaprojektował w 2012 roku serwis Transatlantyka. Rok 2012 był w Brazylii Rokiem Portugalii przypominającym podróż ze Starego do Nowego Świata przez Ocean Atlantycki.

Dekoracja serwisu jest połączeniem kultowych symboli Portugalii i Brazylii, takich jak busole, żaglowce, koniki morskie, korona królewska czy stara pieczęć. Wśród tych pięknych dekoracji pojawia się pistolet. Symbolizuje on kartele narkotykowe ciągle obecne w Brazylii. Brunno Jahara chciał pokazać, że Brazylia to piękne, egzotyczne miejsce, a pistolet to dyskretne nawiązanie do innej bolesnej rzeczywistości. Kolory odnoszą się do kolonialnej historii Portugalii. Mnóstwo niebieskiego – to błękit nieba i oceanu, złoto zaś symbolizuje bogactwo rodziny królewskiej, która uciekła do Brazylii w 1808 roku w czasie wojny z Francją Napoleona Bonaparte. Bardzo bogata, konserwatywna dekoracja pięknie współgra z awangardową formą naczyń.

Patrząc na tę dekorację, ma się ochotę wypłynąć w daleką, pełną przygód podróż.

Serwis Transatlantyka jest wizytówką firmy Vista Alegre. Jest nominowany do German Design Award 2016.

Casablanca – to serwis jednocześnie stylowy i awangardowy. Idealne połączenie kolorów i kształtów.

Beatriz Lamanna brazylijska projektantka, opracowywała prace dla takich firm jak Nokia, Avon, Natura.

Dla marki Vista Alegre stworzyła barwne kolekcje porcelany z charakterystycznymi symbolami takich miast jak: Lizbona, Porto, Madera, Madryt i Rio de Janeiro. Są to filiżanki do espresso, filiżanki do herbaty, kubki, dzbanki, cukiernice i mleczniki. Cała kolekcja jest pięknie pakowana i będzie wspaniałym prezentem.