Vista Alegre

Fabryka porcelany Vista Alegre została założona w 1824 roku w Ilhavo, na terenie dystryktu Aveiro w centralnej Portugalii. Inicjatorem powstania firmy oraz twórcą idei produkcji porcelany był przedsiębiorca i mecenas sztuki Joao Ferreira PintoBasto. W 1829 roku, zaledwie po pięciu latach od powstania manufaktury, Vista Alegre uzyskała tytuł Fabryki Królewskiej. Doceniono jakość i walory artystyczne, jakimi wyróżniały się serwisy porcelanowe, jak również sukces przemysłowy.

Historia firmy przez blisko 200 lat istnienia jest ściśle związana z tradycją i kulturą Portugalii. Perfekcyjnie łączy rzemieślnicze mistrzostwo z zaawansowaną technologią produkcji i innowacyjnym wzornictwem. W dekoracjach talerzy i filiżanek znajdziemy motywy pejzaży, kwiatów, motyli z dodatkiem złota i platyny. Już w XIX wieku wiele kolekcji markowej porcelany Vista Alegre prezentowanych było na wystawach w stolicach ówczesnej Europy.
Od 2001 roku Grupa Vista Alegre (producent porcelany, fajansu i kamionki) po połączeniu z Grupą Atlantis (producentem szkła i kryształów) stała się największym portugalskim koncernem w produkcji porcelany, szkła i kryształów.

Vista Alegre jest oficjalną marką w rezydencji prezydenta Portugalii. Porcelanowe zastawy są używane przy specjalnych okazjach w Białym Domu, w ambasadach wielu krajów na całym świecie. Serwisy porcelanowe Vista Alegre zdobią też stoły królowej Elżbiety II (Wielka Brytania), króla Juana Carlosa (Hiszpania), królowej Beatrycze (Holandia) oraz prezydenta Brazylii.

Vista Alegre zaprosiła do współpracy wielu sławnych projektantów, których nazwiska są marką samą w sobie. Przepiękne dekoracje i serwisy porcelanowe powstają przy udziale takich twórców, jak: Christian Lacroix, Brunno Jahara, Karim Rashid, Bartek Mejor (polski projektant!), Beatriz Lamanna i wielu innych.

Christian Lacroix urodził się 16 maja 1951 roku we Francji w miejscowości Arles. Swą niezwykłą wrażliwość wyniósł z dzieciństwa, stąd też zamiłowanie do Prowansji, kultury śródziemnomorskiej i bardzo bogatego wzornictwa. Już jako mały chłopiec na pytanie kim chce być w przyszłości, odpowiadał zdecydowanie: „Christianem Diorem”. Jego nazwisko w bardzo krótkim czasie od otwarcia w 1987 roku Domu Mody stało się symbolem luksusu i elegancji. Przez kolekcje projektanta przewija się cała gama różu, czerwieni, pomarańczy i żółci często komponowanych z bardziej „ciężkimi akcentami” czerni, złota i platyny.

Christian Lacroix i Vista Alegre – te dwie marki premium o światowej sławie połączyła miłość do piękna i perfekcji wykonania .

Parada Motyli (org. Butterfly Parade) – patrząc na nią można odnieść wrażenie rzeczywistej, trójwymiarowej parady różnokolorowych motyli. Dodatek złota i platyny daje możliwość łączenia jej z inną dekoracją SOL Y SOMBRA. Tu z kolei Christian Lacroix połączył pasiaste czarno-białe akwarele z elementami złota. Innym elementem łączącym obie kolekcje jest motyw motyla pojawiający się np. wewnątrz kubka lub na spodniej stronie talerza. Wszystko to świadczy o wielkiej wrażliwości na szczegóły.

Kolekcje te można określić jako luksusowe, odważne, zabawne, intrygujące. Christian Lacroix  w niezwykle wyrafinowany sposób pokazuje jak mieszać style, formy i dekory.

Brunno Jahara urodził się w 1979 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Brazylijskim i na Instituto Universitario di Architettura w Wenecji rozpoczął pracę w Fabrica Design Departament. Założył studio designu Jahara Studio działające w Sao Paulo i Rio de Janeiro.

Dla marki Vista Alegre zaprojektował w 2012 roku serwis Transatlantyka. Rok 2012 był w Brazylii Rokiem Portugalii przypominającym podróż ze Starego do Nowego Świata przez Ocean Atlantycki.

Dekoracja serwisu jest połączeniem kultowych symboli Portugalii i Brazylii, takich jak busole, żaglowce, koniki morskie, korona królewska czy stara pieczęć. Wśród tych pięknych dekoracji pojawia się pistolet. Symbolizuje on kartele narkotykowe ciągle obecne w Brazylii. Brunno Jahara chciał pokazać, że Brazylia to piękne, egzotyczne miejsce, a pistolet to dyskretne nawiązanie do innej bolesnej rzeczywistości. Kolory odnoszą się do kolonialnej historii Portugalii. Mnóstwo niebieskiego – to błękit nieba i oceanu, złoto zaś symbolizuje bogactwo rodziny królewskiej, która uciekła do Brazylii w 1808 roku w czasie wojny z Francją Napoleona Bonaparte. Bardzo bogata, konserwatywna dekoracja pięknie współgra z awangardową formą naczyń.

Patrząc na tę dekorację, ma się ochotę wypłynąć w daleką, pełną przygód podróż.

Serwis Transatlantyka jest wizytówką firmy Vista Alegre. Jest nominowany do German Design Award 2016.

Casablanca – to serwis jednocześnie stylowy i awangardowy. Idealne połączenie kolorów i kształtów.

Beatriz Lamanna brazylijska projektantka, opracowywała prace dla takich firm jak Nokia, Avon, Natura.

Dla marki Vista Alegre stworzyła barwne kolekcje porcelany z charakterystycznymi symbolami takich miast jak: Lizbona, Porto, Madera, Madryt i Rio de Janeiro. Są to filiżanki do espresso, filiżanki do herbaty, kubki, dzbanki, cukiernice i mleczniki. Cała kolekcja jest pięknie pakowana i będzie wspaniałym prezentem.